W gminie Łysomice od miesiąca października 2012 r. działa filia Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. W szeregi” łysomickich studentów” odważyło się wstąpić 35 mieszkańców naszej gminy, którzy do tej pory mięli okazję uczestniczyć w sześciu wykładach.

Słuchacze przyjeżdżają na wykłady  z terenu całej gminy : z Wytrębowic, Tylic, Turzna czy nawet Kamionek  Dużych a jako jedni z pierwszych studentami zostali Wójt  Gminy – Piotr Kowal i Sekretarz  Gminy – Bożena Cieplińska. Zgodnie z tradycją na początek rozbrzmiały nuty „Gaudeamus igitur „ tą podniosłą chwilą dnia 30 października 2012 r. rozpoczęliśmy w Łysomicach nowy rozdział edukacji dla dorosłych. Na początku uroczystości głos zabrał rektor Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy prof. WSG dr Kazimierz Marciniak a następnie Wójt Gminy Łysomice Piotr Kowal. Pierwszy inauguracyjny wykład poprowadził mieszkaniec naszej gminy dr Zdzisław Preisner, który wygłosił wykład „Etiopia – gorący powiew Danakilu”. W bardzo interesujący sposób przekazał słuchaczom informacje, uzupełniane slajdami o tym wyjątkowo ciekawym  miejscu na Ziemi. Pokazywane zdjęcia po prostu zapierały dech w piersiach. Słuchacze z ogromną przyjemnością wysłuchali prowadzącego i najchętniej od razu wybraliby się na wycieczkę do tego odległego kraju. Tematem kolejnego wykładu była :   „Motywacja – metody i modele” poprowadził go wykładowca WSG w Bydgoszczy mgr Maciej Brzeźniak. Dowiedzieliśmy się jakie są metody motywowania – finansowe i pozafinansowe, które mobilizują nas do działania. Poznaliśmy model hierarchii potrzeb Abrahama Masłowa i teorię oceny pracownika Douglasa McGregora .Wykład  „Lodowce górskie” poprowadził mgr Tomasz Kądziorski , który  w bardzo ciekawy i przystępny sposób przedstawił nam budowę lodowców –„jęzor”, ”pola firnowe”, „kocioł polodowcowy” i wiele , wiele innych pojęć nie jest nam już obcych. Dzięki wykładowi uświadomiliśmy sobie jak  globalne ocieplenie wpływa na rozmiary lodowców.  Wszyscy słuchacze  z ogromną chęcią wybraliby się na wycieczkę do Austrii czy Francji, podziwiać lodowce w naturze a nie tylko na zdjęciach.

„Psychospołeczne aspekty chorób w rodzinie” dzięki wykładowi mgr Roberta Lauksa  dowiedzieliśmy się jak najczęściej ludzie reagują na wiadomość o chorobie (typy reakcji) ale także czego najczęściej (wg badań) oczekują chorzy. Podpowiedziano nam jak najlepiej postępować w kontakcie z osobą chorą, ale również poznaliśmy punkt widzenia lekarzy  o kontaktach z chorymi i ich bliskimi. Słuchacze bardzo chętnie włączali się do dyskusji, opowiadając o przykładach z życia wziętych. Kolejny wykład był na temat   ” Polska jest niezwykła” a przykłady ciekawostek zadowoliłyby najbardziej wybrednych turystów, ponieważ pochodziły z bardzo różnych dziedzin : budowle, mosty, ogrody, głazy narzutowe , kanały czy jeziorka powstałe po uderzeniu meteorytów . Prowadzący wykład mgr Jarosław Jagodziński  obdarzony był wyjątkową  umiejętnością   interesującego przekazywania informacji. Ostatnia prelekcja jakiej wysłuchaliśmy  29 stycznia ,była na temat „Indianie Ameryki Północnej. Romantyzm. Fikcja. Rzeczywistość” i w równie ciekawy sposób wykład wygłosił  mgr Adam Piekarski.

Tematyka dotychczasowych wykładów była więc różnorodna i każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie.

Ideą powołania Uniwersytetu w gminie Łysomice była aktywizacja jej mieszkańców w zakresie edukacji, kultury, turystyki i ochrony zdrowia  - mamy nadzieję, że udział w wykładach a później w warsztatach pozwoli w pełni uzyskać postawione sobie cele. Zgodnie z powiedzeniem „Na naukę nigdy nie jest za późno” chcielibyśmy promować potrzebę uczenia się przez całe życie. W wykładach średnio bierze udział dwadzieścia  kilka osób, które przy kawie i ciastku spędzają mile, z korzyścią dla siebie dwa razy w miesiącu czas. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy aby dołączyli do nas -  II semestr tuż, tuż.  Zapisy prowadzi Gminna Biblioteka Publiczna  w Łysomicach pod nr tel. 56 678-31-52

http://www.lysomice.pl/grafika,miniatura,34116,-.jpgOpis: logo_wsg+nazwa